Jak wybrać idealny biustonosz sportowy?
Wraz z nadchodzącą wiosną wiele kobiet planuje przenieść ćwiczenia wykonywane w domu na zewnątrz. Przyjemna temperatura i pierwsze promyki słońca sprzyjają porannemu joggingowi czy treningowi na ogólnodostępnych siłowniach parkowych. Każda miłośniczka aktywnego uprawiania sportu powinna wiedzieć, jak ważne jest zakładanie do ćwiczeń bielizny sportowej. Jej funkcjonalność pozwala nam na efektywną aktywność bez skutków ubocznych dla ciała. W niniejszym artykule wyjaśnimy, jak wybrać odpowiedni biustonosz sportowy.
Krok pierwszy: odpowiedni rozmiar
Pierwszym krokiem w wybraniu biustonosza sportowego jest określenie jego rozmiaru. Każda kobieta jest inna i podobnie jest z piersiami. Należy pamiętać, że na rozmiar kobiecych piersi wpływa nie tylko ich wielkość, ale też kształt. By określić ich rozmiar, należy zmierzyć obwód pod biustem i wynik zaniżyć o około 5 cm oraz obwód biustu, nie zaciskając zbyt mocno miary krawieckiej wokół piersi. Po sprawdzeniu wymiarów należy posłużyć się tabelą rozmiarów, dzięki której sprawdzimy rozmiar biustonosza, który jest nam potrzebny.
Funkcje stanika sportowego
Jedną z najważniejszych funkcji biustonosza sportowego jest unieruchomienie biustu, ograniczenie jego ruchu podczas ćwiczeń tak, by maksymalnie zminimalizować ryzyko wystąpienia wstrząsów i przeciążeń. Według przeprowadzonych badań biustonosz sportowy może amortyzować drgania i ogranicza ruchy piersi aż do 74%, podczas gdy zwykły biustonosz jedynie o 38%.
W zależności od rodzaju i intensywności ćwiczeń, piersi mogą się poruszać z różną częstotliwością i intensywnością. Przykładem może być jogging, gdzie podczas każdego kroku biust unosi się aż o 9 cm! Przed takim wysiłkiem piersi nic nie chroni, gdyż nie są one zbudowane z mięśni, lecz z sieci pasm tkanki łącznej (tzw. więzadeł Coopera), które podczas intensywnych ruchów ulegają rozciągnięciu. Konsekwencją tego jest utrata elastyczności i jędrności, co może przyczynić się do obwisłego, a nawet zdeformowanego biustu. Dlaczego więc noszenie biustonosza sportowego jest tak istotne? Ponieważ rozciągnięcie biustu jest skutkiem nieodwracalnym, a dobrze dobrana bielizna sportowa może nas przed tym uchronić. To dlatego biustonosz sportowy jest tak bardzo zabudowany i wykonany z grubszego materiału, ponieważ właśnie dzięki temu zapewnia odpowiednią stabilizację piersiom, nadając im właściwy kształt.
Biustonosz sportowy, mimo że jest wykonany z grubego materiału, ma właściwości oddychające i absorbujące wilgoć ze skóry. Umożliwia dopływ chłodnego powietrza, dzięki czemu minimalizuje ryzyko oparzeń i otarć.
Rodzaje biustonoszy sportowych
Compression bra – ten rodzaj biustonoszy jest skierowany do kobiet o małym lub średnim biuście (miseczki A i B). Taki biustonosz minimalizuje ruchy biustu poprzez przyciśnięcie go do klatki piersiowej.
Encapsulated compression bra – jest znacznie stabilniejszy w porównaniu do poprzedniego modelu, ponieważ każdą pierś przyciska osobno. Powinny po niego sięgać kobiety, które mają większy biust lub które uprawiają intensywny trening.
Adjustable encapsulated compression bra – ten model także przyciska każdą pierś z osobna, lecz gwarantuje największą stabilność. Może mieć wbudowaną regulowaną taśmę pod biustem. Powinien być stosowany przez kobiety o dość obfitym biuście.
Wybór biustonosza sportowego – ostateczna decyzja
Kiedy już wybrałyśmy odpowiedni rozmiar i model biustonosza, czas na przymiarki. Biustonosze sportowe są nieco ciaśniejsze pod biustem w porównaniu do standardowych staników, jednak po kilku minutach od przymierzenia, nie powinniśmy tego odczuwać jako dyskomfort. W przymierzonym biustonoszu powinniśmy w pierwszej kolejności podskoczyć kilka razy i pobiegać w miejscu, a następnie sprawdzić następujące elementy biustonosza:
Pas biustonosza – nie powinien być zbyt ciasny, ale nie może też się przesuwać podczas podnoszenia rąk, ani podjeżdżać w górę.
Miseczki – pierś powinna w całości znajdować się w ich wnętrzu, nie może wychodzić poza nie.
Fiszbiny – nie każdy biustonosz jest w nie wyposażony, jeśli jednak na taki model się zdecydujemy, musimy pamiętać, by otaczały całą pierś bez zachodzenia na nią i poza linię pach. Oczywiście fiszbiny nie mogą się też wbijać w piersi.
Ramiączka – dobrze wyregulowane ramiączko możemy podnieść na wysokość maksymalnie 2 cm. Ramiączka muszą być tak wyregulowane, by podtrzymywały piersi na właściwym poziomie i nie uciskały skóry ramion.
Szwy – by zminimalizować ryzyko otarcia i podrażnienia skóry podczas ćwiczeń, powinny być gładkie, miękkie i powinno ich być jak najmniej.
Wymiana biustonosza sportowego na nowy
Dobrej jakości biustonosz i odpowiednio dobrany, może nam służyć nawet kilka lat, jednak tak jak inne elementy bielizny sportowej, tak i ten musi być kiedyś wymieniony na nowy. Sygnałem do kupna nowego modelu jest luźniejszy materiał oraz widoczne przetarcia tkaniny. Taki biustonosz traci swoją funkcjonalność, a tym samym nie chroni nas przez rozciągnięciem się piersi.
Ku przestrodze – czym grozi źle dopasowany biustonosz sportowy
Mamy nadzieję, że każdą aktywnie fizycznie kobietę przekonaliśmy do kupienia biustonosza sportowego. W ofercie sklepu Diores znajdują się biustonosze sportowe w nietypowych rozmiarach. Naszą specjalnością jest bielizna sportowa w nietypowych dużych rozmiarach. Chcielibyśmy jeszcze wspomnieć o innych zagrożeniach wynikających ze źle dopasowanego stanika. Oprócz uszkodzeń i wspomnianych deformacji piersi można spodziewać się bólu głowy, pleców, a nawet kręgosłupa. W związku z możliwymi konsekwencjami, zawsze należy pamiętać, by na trening zakładać biustonosz sportowy, który idealnie dopasowuje się i stabilizuje nasze piersi.
Zostaw odpowiedź Odwołaj odpowiedź