Lato w pełni i o ile w dzień słoneczko miło rozpieszcza nas swym blaskiem o tyle noce i poranki mogą być nieco chłodniejsze. Przydałoby się więc coś do okrycia po wyjściu z kąpieli czy też podczas picia porannej kawy w piżamie.
Idealnie nadaje się do tego znany chyba wszystkim szlafrok. Jest to jednak wbrew przekonaniom dość kontrowersyjny i uważany przez niektórych bardzo osobisty element garderoby.
Niektórzy nie wyobrażają sobie nie mieć szlafroka, inni chwieliby ale się wahają, a jeszcze inni w ogóle go nie noszą.
Co więc wybrać dla siebie ?
Rodzaje szlafroków
Wyraz „szlafrok” pochodzi z języka niemieckiego, w którym brzmi "Schlafrock“. Z kolei na naszym Polskim podwórku językowym niegdyś próbowano nazywać tę część garderoby jako „okryjciałko” (bardzo przyjemna nazwa …), lecz nazwa ta nie przyjęła się w języku polskim i dopiero po ogłoszeniu konkursu na nową nazwę tej części ubioru (aby zastąpiła nazwę „szlafrok” pochodzenia niemieckiego) zadomowiła się „podomka”, jako zamiennik szlafroka.
Wg teorii (wywodzącej się z niemieckojęzycznego znaczenia) szlafrok jest luźnym strojem domowym, którego zazwyczaj używa się do okrycia siebie przed położeniem lub po wstaniu z łóżka, zakładając go na piżamę czy koszulę nocną. Często i chętnie jest też stosowany przez pacjentów szpitali, którzy mogą chodzić i używają go jako dziennej odzieży wierzchniej. Szlafroki występują najczęściej w formie płaszcza, czy lekkiej togi. Występują wersje zarówno z zapięciem, jak i bez zapięcia mając z kolei wiązany pasek. Są szyte najczęściej bez kaptura, ale spotyka się też z kapturem stanowiącym całość.
Pewnymi odmianami szlafroków są też: w przypadku damskiego - peniuar (z j. francuskiego jako pelerynka zabezpieczająca przed zabrudzeniem podczas czesania, czy też jako kobiecy strój poranny), w przypadku męskiego bonżurka (z j. francuskiego jako „dzień dobry”).
Wiemy już, że szlafrok już od zarania dziejów był elementem bieliźnianym, którego zadaniem było okrycie się aby osłonić to co mamy pod nim lub przed chłodem.
W dzisiejszych czasach szlafrok ma nie tylko zadanie praktyczne ale także powinien ładnie się prezentować.
Możemy wyróżnić:
- szlafroki puchowe, grube, frotte najpopularniejsze są w okresie okresie zimowym przyjemnie otulają, często można je spotkać również w szpitalach, sanatoriach czy też na basenach,niektóre modele doskonale wchłaniają wodę,
- szlafroki wiskozowe, z mikrofibry – nieco cieńsze niż te puchowe doskonale sprawdzają się w okresie jesiennym czy wczesnej wiosny zwłaszcza gdy są w jasnych kolorach,
- szlafroki satynowe– delikatne, przyjemne dla ciała, kojarzące się z elegancją, wspaniale sprawdzają się latem ale i w pozostałych okresach również cieszą się popularnością. Często wybierane przez przyszłe panny młode w kolorach białym czy też écru,
- peniuary – lekkie i zwiewne zazwyczaj uszyte z przeźroczystych lub półprzeźroczystych materiałów często ozdobione koronką idealnie sprawdzają się podczas romantycznych wieczorów we dwoje.
Szlafrok na lato
Jaki powinien być ? Przede wszystkim przyjemny w dotyku tak aby nie powodował podrażnień, z przyjemnych i wysokojakościowych materiałów zwłaszcza jeszcze chodzi o szlafroki z satyny.
Idealny letnia podomka nie powinna być jednak zbyt ciepła dlatego doskonale sprawdzi się tutaj satyna, która przyjemnie otuli a przy tym pozwoli poczuć się nieco ekskluzywnie.
Zwiewne peniuary raczej wiele nie zasłonią za to doskonale dodadzą kobiecości. Dzięki swojej lekkości nawet nie odczujesz, że go założyłaś. Sprawdzi się z pewnością podczas wspólnych zmysłowych wieczorów i poranków.
Przed kolano, za kolano, a może do kostek ?
Co sprawdzi się podczas cieplejszych dni lepiej ?
Tutaj chyba nie ma reguły jeżeli masz czuć się niekomfortowo w szlafroku, który z ledwością przysłania pośladki to lepiej kupić dłuższy za kolano np. taki jak ten szlafrok marki Dkaren.
Jeśli natomiast wolisz coś jeszcze dłuższego i czujesz się w takiej propozycji dobrze to nic nie stoi na przeszkodzie by zaopatrzyć się w szlafrok długi do kostek.
Szlafrok to na tyle praktyczna i uniwersalna bielizna nocna, która w szafie każdej kobiety powinna się znajdować. Idealną opcją jest posiadanie minimum dwóch szlafroków tego na iście chłodne jesienno-zimowe dni oraz podomki z nieco cieńszych materiałów na wiosenno–letnie noce i poranki.
Zostaw odpowiedź Odwołaj odpowiedź